Регионален експертно-консултантски и информационен център "Читалища" - Бургас

 
Регионален експертно-консултантски и информационен център "Читалища" - Бургас

 
Рейтинг: 3.00
(766)
Начало
Конкурси и фестивали
Чествания и юбилеи
Форум
Анкети
Проекти
Оперативни програми
Календар
Читалища
Галерия
Лични файлове

БЛОГ АРХИВ
«« април 2024 »»
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          


РЕКИЦ Връзки За контакти

Начало 23:07
« Обратно
Вземи в gLOG
КОПРИВШИЦА 2015
На 9 август 2015 г. приключи юбилейното издание на Националния събор на българското народно творчество в Копривщица, което ознаменува и 50 години от началото му. Три дни Копривщица и местността Войводенец се огласяха от песента на България, а кръшни хора караха земята буквално да трепти.
На седемте сцени в местността Войводенец участие взеха над 14 000 души от цялата страна, а конкурсната програма продължи повече от 100 часа. Над 500 пък бяха изпълнителите, дошли от 16 страни от целия свят, които се изявиха в съпътстващата програма на събора. Повече от 200 000 гости се стекоха около сцените, за да съпреживеят магията на българската песен и танц, да се потопят в заветите на дедите. Три дни духът на българското цареше във вековните гори на Средногорието.
По традиция, основни организатори на събора бяха Министерството на културата /с чиято подкрепа той се реализира/, Областната управа на Софийска област и Община Копривщица. Съорганизатори са Българска национална телевизия, Българско национално радио, Българска телеграфна агенция, ИЕФЕМ към БАН, други министерства, ведомства и организации.
На церемонията по закриването на събора участниците положиха и клетва, като се врекоха, че ще пазят, почитат и предават българския фолклор, след което всички изпяха емблематичната „Хубава си, моя горо“, превърнала се в химн на Копривщица.
Юбилейното издание на Националния събор на българското народно творчество в Копривщица бе официално открито на 7 август т.г. На церемонията в петък с приветствени думи към гостите и участниците се обърнаха кметът на община Копривщица - Генчо Герданов, както и генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова, под чийто почетен патронаж се провеждаше съборът. Сред официалните гости на откриването на събора бяха и Николина Ангелкова - министър на туризма, както и Боил Банов - заместник-министър на културата, дипломати, областни управители, народни представители и др.
Успешни са тези народи, които познават своята история и уважават своята култура и наследство, каза на откриването на Националния събор на българското народно творчество в Копривщица Ирина Бокова, генерален директор на ЮНЕСКО. „За мен е огромна чест да бъда тук сред Вас на този юбилеен събор на народното творчество и заедно да празнуваме българския дух”, подчерта Ирина Бокова. По думите й няма по-велика магия от магията на народното творчество, от тези великолепни гласове и мелодии, от това, което са създали ръцете на българките през десетилетията.
„Като генерален директор на ЮНЕСКО и като българка смятам, че народното творчество не просто трябва да бъде запазвано, но и трябва да бъде предавано на поколенията”, изтъкна още г-жа Бокова. Традицията на събора е вече на 50 години и е най-доброто доказателство за това, че българският дух е жив и борбен, отбеляза Ирина Бокова. В приветствието си тя изтъкна и приноса на българското народно творчество в европейската и световна култура. Приятно ми е да видя тук и моите приятелки - Бистришките баби, които са включени в списъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство, каза още Ирина Бокова.
В тържествения концерт на събора, пряко предаван по БНТ, се изявиха групи и изпълнители от различни краища на страната.
Настоящото издание на събора премина под знака на 50 години от неговото създаване и на 70 години от основаването на ЮНЕСКО. Немалко от участниците в събора бяха отличени и с почетни грамоти и плакети от Министерството на културата, много изпълнители получиха и покани да запишат изпълненията си за фонда на БНР.

Националният събор на българското народно творчество в Копривщица води началото си от 1965 година. Сред инициаторите за провеждането му могат да се посочат Райна Кацарова–Кукудова, Петко Стайнов, Анна Каменова, Атанас Душков, Петко Теофилов. Идеята, която е заложена, е свързана с показване на многообразието на българското фолклорно наследство в неговия автентичен вид. През годините съборът се утвърди като движение за опазване и популяризиране на българската традиционна култура, позната днес като нематериално културно наследство.
Съборът е и българската кандидатура за вписване в Регистъра на добрите практики на ЮНЕСКО в сферата на нематериалното културно наследство.





12 Август 15, 23:07    Коментари (0)

Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.185