Регионален експертно-консултантски и информационен център "Читалища" - Бургас

 
Регионален експертно-консултантски и информационен център "Читалища" - Бургас

 
Рейтинг: 3.00
(766)
Начало
Конкурси и фестивали
Чествания и юбилеи
Форум
Анкети
Проекти
Оперативни програми
Календар
Читалища
Галерия
Лични файлове

БЛОГ АРХИВ
«« април 2024 »»
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          


РЕКИЦ Връзки За контакти

Начало 14:57
« Обратно
Вземи в gLOG
НАЦИОНАЛНИЯТ СЪБОР НА НАРОДНОТО ТВОРЧЕСТВО В КОПРИВЩИЦА Е ВПИСАН В РЕГИСТЪРА НА ДОБРИТЕ ПРАКТИКИ НА ЮНЕСКО
Националният събор на народното творчество в Копривщица е вписан в Регистъра на добрите практики на ЮНЕСКО. Това стана по време на 11-тата сесия на Междуправителствения комитет за опазване на нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО, която в момента се провежда в столицата на Етиопия - Адис Абеба.


Линк към видеото, което е част от официалната номинация - http://www.unesco.org/culture/ich/en/10c-register-00892?include=film.inc.php&id=36943&width=700&call=film


Година преди провеждането на XI Национален събор на българското народно творчество, в резултат на общите усилия на различни институции, се пристъпи към подготовката на документацията, свързана с предлагането на събора за вписване в Регистъра на ЮНЕСКО за най-добрите световни практики, целящи защитата на нематериалното културно наследство. Разработената кандидатура, под името „Съборът за народно творчество в Копривщица: система от практики по представяне и предаване на наследството”, е внесена в Секретариата на ЮНЕСКО със специално предложение от името на министъра на културата за разглеждане през 2016 г. По самото досие са работили експерти от Министерството на културата и научни сътрудници от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към Българска академия на науките. Използвани са и различни документални архиви от 1965 г. насам от фондовете на Българска национална телевизия и Българско национално радио. Кандидатурата е подкрепена и от участници в събора от цялата страна, от мрежата на народните читалища, както и от домакините в лицето на Община Копривщица.


Линк към снимките, които са част от номинацията - http://www.unesco.org/culture/ich/en/10c-register-00892?include=slideshow_inc.php&id=00970&width=620&call=slideshow&mode=scroll#http://www.unesco.org/culture/ich/img/photo/thumb/10454-LRG.jpg;pv39cd21a92f690335


Националният събор на българското народно творчество в Копривщица води началото си от 1965 година. Сред инициаторите за провеждането му могат да се посочат Райна Кацарова–Кукудова, Петко Стайнов, Анна Каменова, Атанас Душков, Петко Теофилов. Идеята, която е заложена, е свързана с показване многообразието на българското фолклорно наследство в неговия автентичен вид. През годините съборът се утвърди като движение за опазване и популяризиране на българската традиционна култура, позната днес като нематериално културно наследство. На единадесетия по ред събор (2015 г.) се отбелязаха и 50 години от първото му издание. Той е и българската кандидатура за вписване в Регистъра на добрите практики на ЮНЕСКО в сферата на нематериалното културно наследство. XI Национален събор на българското народно творчество премина под почетния патронаж на генералния директор на ЮНЕСКО - г-жа Ирина Бокова.
Традицията е основни организатори на събитието да са: Министерството на културата, Областната управа на Софийска област и Община Копривщица. Съорганизатори са Българска национална телевизия, Българско национално радио, Българска телеграфна агенция, ИЕФЕМ към БАН, други министерства, ведомства и организации.

Допълнителна информация за събора може да се намери и на специално създадения сайт - http://saboribg.com/koprivshtica/, както и на фейсбук страницата - https://www.facebook.com/saborkoprivshtica.




Ето и информация от официалната страница на ЮНЕСКО:

http://www.unesco.org/culture/ich/en/10c-register-00892

02 Декември 16, 14:57    Коментари (3)

Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1195